Browse The Gjenvick-Gjønvik Archives Home Page

Titanic Passengers Aged 0 to 12

Using Wikipedia and Titanica as source materials, we extracted passengers, who were less than 13 years old. There were 5 in First Class; 24 in Second Class; and, 79 in Third Class.

First Class

  1. Miss Helen Loraine Allison (2) Canada [P-BNR]
  2. Master Hudson Trevor Allison (11 mo.)  Canada [LB-11]
  3. Master William Thornton Carter II (11)  US [LB-4]
  4. Master Washington, Jr. Dodge (4)  US [LB-5]
  5. Master Robert Douglas Spedden (6)  US [LB-3]

Second Class

  1. Miss Ruth Elizabeth Becker (12) US [LB-13]
  2. Miss Marion Louise Becker (4) US [LB-11]
  3. Master Richard Frederick Becker (1) US [LB-11]
  4. Master Alden Gates Caldwell (10 mo.)  US [LB-13]
  5. Miss Marjorie Charlotte "Lottie" Collyer (8)  US [LB-14]
  6. Master John Morgan Jr. Davies (8) US [LB-14]
  7. Master Marshall Brines Drew (8) US [LB-10]
  8. Master Viljo Unto Johannes (William Hamlin) Hämäläinen (1) US [LB-4]
  9. Miss Annie Jessie "Nina" Harper (6) US [LB-11]
  10. Miss Eva Miriam Hart (7) Canada [LB-14]
  11. Miss Simoné Marie Anne Andrée Laroche (3) Haïti [LB-14]
  12. Miss Louise Marguerite Laroche (1) Haïti [LB-14]
  13. Master André Clément Mallet (1) Canada [LB-10]
  14. Master Michel Marcel Navratil (3) US [LB-D]
  15. Master Edmond Roger Navratil (2) US [LB-D]
  16. Miss Winnifred Vera Quick (8) US [LB-11]
  17. Miss Phyllis May Quick (2) US [LB-11]
  18. Master William Rowe Richards (3) US [LB-4]
  19. Master Sibley George Richards (9 mo.) US [LB-4]
  20. Miss Robertha Josephine "Bertha" Watt (12) US [LB-9]
  21. Miss Joan Wells (4) US [LB-14]
  22. Master Ralph Lester Wells (2) US [LB-14]
  23. Miss Constance Mirium West (4) US [LB-10]
  24. Miss Barbara Joyce West (10 mo.)  US [LB-10]

Third Class / Steerage

  1. Master Frank Philip Aks (10 mo.) US [LB-11]
  2. Miss Sigrid Elisabeth Andersson (11) Canada [P-BNR]
  3. Miss Ingeborg Constanzia Andersson (9) Canada [P-BNR]
  4. Miss Ebba Iris Alfrida Andersson (6) Canada [P-BNR]
  5. Master Sigvard Harald Elias Andersson (4) Canada [P-BNR]
  6. Miss Ellis Anna Maria Andersson (2) Canada [P-BNR]
  7. Master Clarence Gustaf Hugo Asplund (9) US [P-BNR]
  8. Master Carl Edgar Asplund (5) US [P-BNR]
  9. Miss Lillian Gertrud Asplund (5) US [LB-15]
  10. Master Edvin Rojj Felix Asplund (3) US [LB-15]
  11. Miss Mariya Katarin Baqlini (5) US [LB-C]
  12. Miss Eujini Baqlini (4) US [LB-C]
  13. Miss Hileni Barbarah Baqlini (9 mo.) US [LB-C]
  14. Master Akar Bulus (9) Canada [P-BNR]
  15. Miss Nur-al-Ayn Bulus (7) Canada [P-BNR]
  16. Master Makhkhul Butrus-Youssef (4) US [LB-D]
  17. Miss Marianna Butrus-Youssef (2) US [LB-C]
  18. Master William Loch "Willie" Coutts (9) US [LB-2]
  19. Master Neville Leslie Coutts (3) US [LB-2]
  20. Master Gilbert Sigvard Emanuel Danbom (4 mo.) US [P-BNR]
  21. Master Bertram Vere Dean (1) US [LB-10]
  22. Miss Elizabeth Gladys "Millvina" Dean (2 mo.) US [LB-10]
  23. Miss Virginia Ethel Emanuel (6) US [LB-13]
  24. Miss Robina Maggie Ford (7) US [P-BNR]
  25. Master Frank John William Goldsmith (9) US [LB-C]
  26. Miss Jessie Allis Mary Goodwin (12) US [P-BNR]
  27. Master Harold Victor Goodwin (10) US [P-BNR]
  28. Master Sidney Leslie Goodwin (1) US [LB-4MB[84]]
  29. Miss Hildur Elisabeth Hirvonen (2) US [LB-15]
  30. Master Husayn Mahumud Husayn (11) US [P-BNR]
  31. Master Harold Theodor Johnson (4) US [LB-15]
  32. Miss Eleanor Ileen Johnson (1) US [LB-15]
  33. Master William Andrew Johnston (8) US [P-BNR]
  34. Miss Catherine Nellie Johnston (7) US [P-BNR]
  35. Miss Manca ("Anna") Karun (4) US [LB-15]
  36. Miss Luise Gretchen Kink (4) US [LB-2]
  37. Miss Gertrud Emilia Klasén (1) US [P-BNR]
  38. Miss Mathilde Franck-Marie-Joseph Lefebvre (12) US [P-BNR]
  39. Miss Jeannie Franck-Marie-Joseph Lefebvre (8) US [P-BNR]
  40. Master Henri Franck-Marie-Joseph Lefebvre (5) US [P-BNR]
  41. Miss Ida Franck-Marie-Joseph Lefebvre (3) US [P-BNR]
  42. Master Meier Moor (7) US [LB-14]
  43. Master Gerios Mubarik (7) US [LB-C]
  44. Master Halim Gonios Mubarik (4) US [LB-C]
  45. Miss Maria Nackid (1) US [LB-C]
  46. Master Ilyas Niqula-Yarid (12) US [LB-C]
  47. Master Arthur Carl Olsen (9) US [LB-13]
  48. Miss Torborg Danira Pålsson (8) US [P-BNR]
  49. Master Paul Folke Pålsson (6) US [P-BNR]
  50. Miss Stina Viola Pålsson (3) US [P-BNR]
  51. Master Gösta Leonard Pålsson (2) US [P-BNR]
  52. Master Juha Niilo Panula (7) US [P-BNR]
  53. Master Urho Abraham Panula (2) US [P-BNR]
  54. Master Eino Viljami Panula (1) US [P-BNR]
  55. Miss Treasteall Peacock (4) US [P-BNR]
  56. Master Albert Edward Peacock (7 mo.) US [P-BNR]
  57. Master Albert Rice (10) US [P-BNR]
  58. Master George Hugh Rice (8) US [P-BNR]
  59. Master Frederick Thomas "Eric" Rice (7) US [P-BNR]
  60. Master Arthur Rice (4) US [P-BNR]
  61. Master Eugene Francis Rice (2) US [P-BNR]
  62. Miss Salli Helena Rosblom (2) US [P-BNR]
  63. Miss Elizabeth Ada Sage (10) US [P-BNR]
  64. Miss Constance Gladys Sage (7) US [P-BNR]
  65. Master Thomas Henry Sage (4) US [P-BNR]
  66. Master Butrus Sa'maan (10) US [P-BNR]
  67. Miss Marguerite Rut Sandström (4) US [LB-13]
  68. Miss Beatrice Irene Sandström (1) US [LB-13]
  69. Master Karl Thorsten Skoog (11) US [P-BNR]
  70. Miss Mabel Skoog (9) US [P-BNR]
  71. Master Harald Skoog (5) US [P-BNR]
  72. Miss Margit Elizabeth Skoog (2) US [P-BNR]
  73. Miss Thelma Matilda Wilhelmina Ström (2) US [P-BNR]
  74. Master As'ad Iskandar Fa'ud Tannous (5 mo.) US [LB-16]
  75. Miss Marianna Youssef Touma (9) US [LB-C]
  76. Master Gerios (George) Youssef Touma (8) US [LB-C]
  77. Master James William Van Billiard (10) US [P-BNR]
  78. Master Walter John Van Billiard (9) US [LB-1{?}MB[86][87]]
  79. Miss Catharina Van Impe (10) US [P-BNR]

Legend For Survivor or Lost Passengers and Crew Members

  • LB-# or A-D - Survivor on Lifeboat 1-16 or Collapsible Lifeboat A-D
  • P-BNR - Perished, Body Not Recovered or Body Not Identified
  • MB – CS Mackay-Bennett (bodies 1–306)
  • M – CS Minia (bodies 307–323)
  • MM – CGS Montmagny (bodies 326–329)
  • A – SS Algerine (body 330)
  • O – RMS Oceanic (bodies 331–333)
  • I – SS Ilford (body 334)
  • OT – SS Ottawa (body 335)

Numbers 324 and 325 were unused, and the six bodies buried at sea by the Carpathia also went unnumbered. Several recovered bodies were unidentifiable and thus not all numbers are matched with a person.

Upon recovery, the bodies of 209 identified and unidentified victims of the sinking were brought to Halifax, Nova Scotia. Of those, 121 were taken to the non-denominational Fairview Lawn Cemetery, 59 were repatriated, 19 were buried in the Roman Catholic Mount Olivet Cemetery, and 10 were taken to the Jewish Baron de Hirsch Cemetery. The bodies of the remaining recovered victims were either delivered to family members or buried at sea.

Return to Top of Page

RMS Titanic Manifests / Passenger Lists
GG Archives Collection

Updates and Social Media