Browse The Gjenvick-Gjønvik Archives Home Page

Great Lakes Navy Boot Camp Yearbook 1947 Company 160 - The Keel

Roster for Recruit Company 160 of 1947

Recruit roster for Company 160 in 1947.

On 28 March 1944, the Training Station was established by Secretary Forrestal as a group command and redisgnated as the U. S. Naval Training Center, Great Lakes, Illinois.

Company Commander : D. Starling, C.B.M.

Recruit Company 160 Page 1: Reading from left to right;

Top Row:

  1. Robert C. Anderson
  2. Jerrold J. Andrews
  3. William E. Austin
  4. Jimmie W. Beauchamp
  5. James A. Bean
  6. Eugene T. Beadle
  7. Rene R. Bellenoit
  8. Frederick H. Blanken

Second Row:

  1. William G. Boyd, Jr.
  2. Gordon Braaksma
  3. Harold R. Brummet
  4. Phillip M. Burke
  5. Donald E. Burnet
  6. Joseph R. Cadrain
  7. Zane C. Caskey
  8. William J. Chamberlain

Third Row:

  1. James R. Chaffin
  2. James E. Coburn
  3. Thomas E. Collins
  4. Robert M. Crum
  5. Richard M. Daviau
  6. Maurice Deprest
  7. William J. Drew, Jr.
  8. Richard S. Duncan

Fourth Row:

  1. Samuel P. Earnst
  2. Ronald Eglinton
  3. Elmer L.Evans, Jr.
  4. John W. Frost
  5. Louis D. Gaetano
  6. Louis E. Gamer, Jr.
  7. W. P. Gingras, Jr.
  8. Duane P. Griffith

Fifth Row:

  1. Excel C. Harrison
  2. Henry C. Hardt
  3. Howard W. Heffley
  4. Wendell K. Henderson
  5. H. N. Heuschkel, Jr.
  6. Harold D. Holden
  7. Jesse A. Howe
  8. Andrew E. Hubbard

Bottom Row:

  1. Paul H. Imlay
  2. Frank M. Jacquinet
  3. Richard A. Jacobs
  4. Robert E. Jacobs
  5. John E. Jeffrey
  6. Donald E. Kenseth
  7. Merlin E. Keifer
  8. Francis E. Knowl

Recruit Company 160 Page 2: Reading from left to right;

Top Row:

  1. Charles R. Kreiser, Jr.
  2. Edward S. Lawhon
  3. Oliver F. Mahannah
  4. Edward P. Malysko
  5. Warren E. Manning
  6. Douglas E. Martin
  7. Lee E. Mason
  8. John J. Mcphee

Second Row:

  1. Donald L. Meyers
  2. Finley Miller, Jr.
  3. David S. Moore
  4. William D. Mowery
  5. Harry E. Muirhead
  6. Eugene L. Nelson
  7. Norman R. Nowak
  8. Arthur J. Oakley

Third Row:

  1. Albert T. Olson
  2. N. Palmerone, Jr.
  3. Charles A. Passwater
  4. Jack E. Peaslee
  5. James C. Peck
  6. Lyle E. Person
  7. Nolan R. Pickering
  8. Arnold P. Ray

Fourth Row:

  1. Beryle D. Redding
  2. William G. Reidy
  3. Eugene J. Richards
  4. Lawrence W. Roberts
  5. Jay W. Rummell
  6. Charles D. Saunders
  7. Robert R. Schultz
  8. H. L. Schuster, Jr.

Fifth Row:

  1. Walter G. Seleb
  2. Edwin J. Siersma
  3. William E. Sigafoos
  4. Norman Siler
  5. Elmer R. Smith
  6. John B. Stober
  7. John Sukunda, Jr.
  8. Fred P. Tarkon

Sixth Row:

  1. Ardell H. Tietz, Jr.
  2. Harold E. Vandervort
  3. William J. Westby
  4. Donald H. Wiesjohn
  5. Melvin Woodard
  6. Blanc L. Wood
  7. Melvin R. Wynkoop
  8. David C. Zimmerman

Bottom Row:

  1. James H. Zirkle
  2. Chester J. Zisk

Images Available For this Recruit Company

Page 1; Recruit Company 160 of 1947 Page 2; Recruit Company 160 of 1947
Page 1 Page 2

 

Return to Top of Page

United States Naval Training Center - Great Lakes, IL Archive

Search The Archives

Google Custom Search

USNTC Great Lakes Graduation Books